30 METŲ PLIENO: ASOCIACIJOS NARIUS UŽGRŪDINO IŠŠŪKIAI IR BENDRYSTĖ

Įsikūrimo 30-etį mininti Lietuvos žemės ūkio technikos asociacija (LŽŪTA), kaip sako jos nariai, išgyveno įvairius laikus. Ji net laikinai buvo sustabdžiusi veiklą, o nariai praktiškai išsivaikščioję kas sau. Bet nepaisant šalies ekonomikos pakilimų ir nuopuolių, pandemijų ir kitų sukrėtimų, LŽŪTA priklausančios įmonės vis plėtėsi ir didino apyvartas. Be to, asociacija nuo pernai dar ir užkūrė naują veiklos variklį ir šiandien jau turi kuo pasigirti.

Atnaujinus veiklą, išsiplėtė ir narių ratas

Naują impulsą asociacijai davė 2022 metai, kai po keleto metų laikino veiklos sustabdymo, visuotinio narių susirinkimo metu žemės ūkio technikos bendrovės UAB „Dojus agro“, UAB „Dotnuva Baltic“, UAB „Stokker“, UAB „Baltic Agro Machinery“ ir UAB „Agrokoncerno technika“ atnaujino LŽŪTA veiklą.

Per trumpą laiką prie LŽŪTA prisijungė dar penkios įmonės: UAB “interAG”, AB “East West Agro”, UAB “Audrokesta”, UAB “Väderstad” ir UAB “Rovaltra”.

Kalbėdamas apie veiklos atnaujinimą, asociacijos prezidentas Erikas Bėrontas teigė, kad asociacija stengiasi pasiekti numatytus tikslus, kurie leistų dirbti rinkoje su kuo mažiau trukdžių.  

„Juk ir asociacijos tikslai – bendradarbiauti su žemės ūkio organizacijomis, ūkininkais, institucijomis, ginti asociacijos narių teises ir interesus įvairiose Lietuvos ir tarptautinėse institucijose, sudaryti nariams kuo palankesnę verslo aplinką, skatinti socialinę atsakomybę ir siekti kartu technologinių inovacijų bei tvarumo šalies žemės ūkio sektoriuje. Šie tikslai įprasmina narių veiklą asociacijoje“, – įsitikinęs E. Bėrontas.

Kai žemdirbiams keliami vis aukštesni reikalavimai, didėja emisijų ribojimai žemės ūkio technikai, o padargai tampa vis išmanesni, prie naujų reikalavimų prisitaikyti arba juos keisti galima tik veikiant kartu.

Padėjus ūkininkams, naudą gauna ir įmonės

Įmonių atstovai teigia, kad palankesnių ūkininkauti sąlygų sudarymas yra vienas iš LŽŪTA tikslų.

“Asociacijoje mes sugebame ne konkuruoti, o diskutuoti ir tuo atliepti ne individualios įmonės, o mūsų klientų, ūkininkų poreikius. Jei mes jiems sugebėsime jiems padėti, tai ir mes iš to produkto ar bendro proceso gerai gyvensime”, – įsitikinusi UAB “Dojus agro” Lietuvos filialo vadovė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė.

Be to, pasak D. Tatarūnaitės-Zubenienės, pavieniui šių tikslų pasiekti neįmanoma. “Kai mūsų yra daug, mes galime padaryti įtaką tam tikroms idėjoms, kurios padėtų mums visiems”, – neabejoja ji.

Pavyzdžiui, šių metų balandžio mėnesį aplinkos ministras parengė įsakymo projektą, vadovaujantis kuriuo ūkininkai praktiškai nebūtų galėję pasinaudoti ES parama biodujų jėgainėms įsirengti.

LŽŪTA sureagavo žaibiškai. Kreipėsi tiek į aplinkos, tiek į žemės ūkio ministrus ir taip įsakymo projektas buvo pakoreguotas.

„Ūkininkams atvėrėme kelią pasinaudoti parama, o asociacijos nariams – pasiūlyti žemdirbiams technologinius sprendimus. Priešingu atveju, įsakymas būtų, kaip mes manome, „tarnavęs“ įmonėms, kurios yra toli nuo žemės ūkio“, – sako E. Bėrontas.

Tokiu atveju ūkininkai būtų gerokai permokėję už biodujų jėgainių įrengimą.

Neseniai prie LŽŪTA prisijungusios UAB „interAG“ direktorius Ugnius Stančiauskas istoriją su aplinkos ministro įsakymo projekto pakeitimu vadina akivaizdžiu asociacijos efektyvios veiklos įrodymu.

Iššūkiai ūkiams – inovacjos ir skaitmenizavimas

Technikos platintojai puikiai supranta, kad turi eiti koja kojon su rinkos tendencijomis, kur vis labiau įsigali inovatyvūs, išmanūs tiksliosios žemdirbystės sprendimai, nukreipti į tvaresnį ūkininkavimą.

„Viena pagrindinių tendencijų yra skaitmenizacija ir duomenų rinkimas, – teigia UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis. – Mes jau galime ir nuotoliu stebėti kliento techniką, kai kada net per nuotolį ją ir suremontuoti“.

Jis neabejoja, kad LŽŪTA stipriai prisidėjo prie pokyčių Lietuvos žemės ūkyje.

„Jei pažvelgtume į asociacijos 30-etį, tai žemės ūkis per tą laiką pasikeitė kardinaliai. Asociacija irgi tam padarė įtaką, nes ji prisideda prie tų tendencijų formavimo ir inovacijų atnešimo į rinką“, – teigia D. Valaitis.

Visos asociacijai priklausančios įmonės akcentuoja duomenų analizės, skaitmenizavimo, tiksliosios žemdirbystės sprendimus, kurie neišvengiami šių laikų žemdirbystėje. Ar kalbėtume apie dideles mašinas, ar apie padargus.

Asociacijai – darbo per akis

Ar ne per dažnai rengiamos parodos Lietuvoje, ar teisingi nustatyti prioritetai ES paramai gauti, taip pat galimybė atlikti pirkimus centralizuotai, kurie būtų naudingi nariams, ir dar nemažai naudų ir klausimų. Būtent tai dabar sieja LŽŪTA priklausančias įmones, siekiančias tvariai dirbti žemės ūkio technikos rinkoje, iš kurios naudą gauna ir žemdirbiai.

„To, ko mes negalime pateikti valdžiai kovodami kiekvienas atskirai, mes tam tikrus sprendimus, naudingus ūkininkams, siūlome per asociaciją“, – sako UAB „Rovaltra“ vykdantysis direktorius Jonas Trainaitis.

UAB „Dojus agro“ Lietuvos filialo vadovė D. Tatarūnaitė-Zubenienė akcentavo ir ūkininkams dirbtinai keliuose statomas kliūtis, kai dėl žiedinių salelių, kelio susiaurėjimo, aplinkkelių, jie negali pasiekti savo laukų.

„Čia yra problema, nes didėja ir traktoriai, ir kombainai. Jie platėja ir sunkėja. Todėl mes turime galvoti apie kelius, apie infrastruktūrą, kad ūkininkai galėtų pasiekti skirtingus laukus“, – vieną iš problemų, kurią viešai kels asociacija įvardijo D. Tatarūnaitė-Zubenienė.

Pasirinkimo nekeistų jokiomis aplinkybėmis

“Kaip įmonė, mes niekada nekėlėme klausimo, ar verta būti asociacijos nare. Naudų yra kur kas daugiau, negu galima diskutuoti”, – teigia UAB “Stokker” generalinis direktorius Mindaugas Levickas.

UAB „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius D. Valaitis mano, kad „asociacija leidžia apjungti visų dalyvių nuomonę ir taip padėti vystytis rinkai“.

“Tiek, kiek mūsų asociacija egzistuoja, tai yra 30 metų, tai per juos yra buvę visko. Ir saulė švietė, ir ūkanota buvo. Ir lietus lijo. Bet jei pažiūrėjus atgal – tada ir kur esame dabar, tai palinkėjimas būtų nesustoti ir eiti tik pirmyn“, – teigia UAB „Väderstad“ generalinis direktorius Romas Naudžiūnas.

“Būvimas asociacijoje mus pačius stipriai ugdo ir padrąsina. Mes vieni iš kitų mokomės”, – priduria UAB “Dojus agro” Lietuvos filialo vadovė D. Tatarūnaitė-Zubenienė, kurios nuomone pats buvimas asociacijoje įmonėms sukuria papildomos pridėtinės vertės.

Savo ruožtu UAB „interAG“ direktorius U. Stančiauskas net neabejodamas ragina kitas įmones jungtis į asociaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *